Halloween

Halloween a suliban

Iskolánkban minden évben foglalkozunk a Halloween ünneppel. Angol órákon ismerkednek meg a gyerekek az ünnep eredetével, szokásaival. Évente megrendezzük a már hagyományos iskolai Halloween partit, melyen különböző évfolyamok csapatai vesznek részt. A partin részt vevő gyerekek játékos formában bővíthetik tudásukat az ünneppel kapcsolatban.

Halloween – Szokások, kreatív ötletek, játékok

Halloween ünnepe október 31-én van. Az ünnep eredete a régen élt keltákhoz köthető, de az idők folyamán rengeteg változáson ment keresztül. Európából átkerült Amerikába, ahol egy nagyon népszerű, gyerekek által is közkedvelt ünneppé alakult. Innen indult hódító útjára, és mára már sok országban ünneplik, bár nem mindenhol egyformán.

 Az egyik legnépszerűbb szokás az angol nyelvű országokban, illetve már sok más országban is a ’Trick-or-treat’, azaz „Csokit vagy csalunk” /”Csínyt vagy csokit” játék. Gyerekek öltöznek be Halloween jelmezbe, és az utcákat járva a fenti szavakkal csengetnek vagy kopogtatnak be házakba, csoki vagy cukorka reményében. Amennyiben kapnak valamit, azt megköszönve továbbmennek, de ha nem kapnak semmit, akkor megtréfálják a ház lakóit. A csínyek között szerepelhet a töklámpással való ijesztgetés, vagy a ház (esetleg fa/bokor) körbetekerése WC papírral, és hasonlók. A jelmezbe való beöltözés is régóta közkedvelt ilyenkor. Általában valamilyen ijesztő figurának öltöznek be, például boszorkánynak. Beöltözve részt lehet venni utcai felvonulásokon, és lehet szervezni Halloween partikat is. Egy másik népszerű szokás a töklámpás faragása. A töklámpás angol neve Jack-o’-Lantern. A kifaragott tök (célszerű Halloween tököt használni) belsejébe mécsest/gyertyát teszünk, és ki lehet tenni a ház elé vagy akár ablakba is. Kifaragott tököt gyertya nélkül, csak díszként is kitehetünk bárhová. Egy ismert szokás az Apple bobbing, magyarul almahalászat. Egy nagy műanyag tálba vagy lavórba öntünk vizet, és almákat rakunk bele. A játékosoknak egy meghatározott idő alatt minél több almát kell kihalászniuk a vízből, miközben a két karjukat, kezüket a hátuk mögé teszik, és csak a fogaikat használhatják. Az a győztes, aki a játékidő alatt a legtöbb almát össze tudja gyűjteni. Ennek egy másik változata az, amikor madzagra kötnek fel akár almát vagy más ételt, például fánkot, és a játékosoknak szintén csak a szájukat, fogaikat használva kell elfogyasztaniuk az ételt. Az almát igen sokrétűen fel lehet használni. Egyben levágott héjából régen a hajadon lányok jósolták meg jövendőbeli férjük vagy szerelmük nevét úgy, hogy válluk felett hátradobták azt, és megnézték, hogy leesve milyen betűt formált. Így „megkapták” a név kezdőbetűjét. Halloween-kor a legtöbb házban megtalálható az almán és sütőtökön kívül a mogyoró, gesztenye és természetesen a sok édesség. Sokféle játékot játszhatunk ilyenkor. Lehet memóriajátékot játszani akár bent, akár jobb idő esetén kint a kertben is, előre elkészített kártyákkal. Ezek lehetnek kisebb vagy nagyobb méretűek is, és a jellegzetes figurák szerepelhetnek rajtuk. Lehet rendezni tökvadászatot vagy cukorkavadászatot is akár bent, akár kint. Ehhez lehet használni kisebb dísztököket, vagy akár kartonból kivágottakat is. Ezeket vagy a cukorkákat el lehet rejteni a házban vagy a kertben, utána pedig meg kell őket keresni. A partik kedvelt játéka. Ezt tovább lehet fejleszteni korosztálytól függően kincskeresős vagy akadályversenyes játékká is. Ezeknél már nem csak az elrejtett dolgokat kell megkeresni, hanem közben feladatokat is meg kell oldani. Készíthetünk sokféle dekorációt is. Lehet például lufira ijesztő arcot rajzolni filccel. Papír- vagy kartonfüzéreket csinálhatunk a jellegzetes figurákkal. Lehet készíteni más anyagokból is ilyeneket, például fonálból pókot és pókhálót. Az ötletek tárháza végtelen, az interneten rengeteg jó ötletet lehet találni. Az egyik legnépszerűbb parti feladat a múmiakészítés. Ehhez toalett papírra van szükség. Lehet csapatokban játszani. Egy csapattagot a többieknek egy bizonyos idő alatt kell betekerniük a papírral. A cél a minél tökéletesebb múmia elkészítése.

Happy Halloween!

(Források: https://en.islcollective.com)

Lejegyezte: Abkarovits Ágnes tanárnő

Kedves Diákok!

Itt található néhány Halloween ünnepi dekor tipp:

Alsótagozatnak : Pók cserépből

Hozzávalók 1 pókhoz: 1 terrakotta cserép, ecsetek, 8 fekete zsenília szár, ragasztópisztoly, akril festék az alábbi színekben: fekete, törtfehér, lila

Elkészítés:

  1. Használd a fekete festéket a cserép festéséhez.!Kend be az egészet, majd tedd félre száradni!
  2. Fess hozzá arcot. Használd a törtfehér festéket! A szájhoz használd a lila festéket!
  3. A lábak készítéséhez használd a zsenília szálakat. Hajtsd félbe a szálakat és ragaszd a cseréphez!
  4. Elkészült a pók!

Felsősöknek: Befőttes üvegből halloween lámpás

Hozzávalók: Selyempapír vagy papírzsebkendő, akrill festék vagy vízfesték,hajlakk, ragasztó (decoupage), fekete öntapadós papír vagy alkoholos filctoll (fekete), égősor

Elkészítés:

  1. Az üveget kívülről fesd le alaposan felhígított akrill vagy vízfestékkel! Ha vízfesték, akkor ne hígítsd fel, és száradás után fújd le hajlakkal!
  2. Fekete öntapadós papírból vágd ki a szemeket, szájat, hajat, orrot és ragaszd az üvegre vagy fekete filctollal  rajzold fel és színezd ki! Helyezd a befőttes üvegbe az égősort!
  3. Elkészült a mestermű!

 

 

 

Összeállította: Ficzere Patrícia 6. b